رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۳:۰۲
  • کد خبر : ۱۷۱۰
  • مشاهده :2,040 views
معرفی-شهر-سده-از-توابع-شهرستان-اقلید-عکس-۲

معرفی شهر سده از توابع شهرستان اقلید

معرفی شهر سده از توابع شهرستان اقلید (عکس) گردشگری ایران,معرفی شهر سده از توابع شهرستان اقلید،شهر سده واقع در جنوب ایران و شمال استان فارس می باشد.فاصله این شهر تا مرکز استان ۱۶۵ کیلومتر و با مرکز شهرستان یعنی اقلید ۷۵ کیلومتر می باشد گردشگری ایران,معرفی شهر سده از توابع شهرستان اقلید،شهر سده واقع در […]

معرفی شهر سده از توابع شهرستان اقلید (عکس)
این تفرجگاه در ایام تعطیلات نوروزی وتعطیلات تابستانی پذیرای سیل عظیم گردشگران ایرانی و خارجی می باشد.

ادارات ونهاد ها وموسسات که در شهر فعالیت دارند :

ا- شهرداری

۲- بخشداری بخش سده

۳- نیروی انتظامی

۴- اداره آموزش و پرورش

۵- کمیته امداد امام خمینی (ره)

۶- مرکز بهداشت

۷- نیروی مقاومت سپاه پاسداران

 ۸-درمانگاه

۹- بیمارستان

۱۰- مرکز خدمات کشاورزی

۱۱- اداره مالیات

۱۲- پمپ بنزین

۱۳- پمپ نفت سفید

۱۴-کارخانه تولید شن وماسه ( سنگ شکن)

۱۵- کارخانه تولید آسفالت

۱۶- کارخانه بسته بندی حبوبات

۱۷-بانک کشاورزی

۱۸- بانک ملی

۱۹- اداره ثبت واحوال

۲۰- پست ودفتر پیش خوان دولت الکترونیک

۲۱- دانشگاه آزاد اسلامی

۲۲- کتابخانه

۲۳-اموشگاه راهنمایی رانندگی قائم

 قدمگاه  علی ابن موسی الرضا (ع):

قدمگاه یکی از تفریحگاه های بسیار خوب و جالب استان فارس است ، سده تقریبا در  ۷۵ کیلومتری اقلید قرار گرفته و قدمگاه هم تفرجگاه آن محسوب میشود.قدمگاه سده دارای چشمه و درختان کهنسال و سکوهای زیبا برای نشستن می باشد.معمولا در فصل  بهار و تابستان پذیرای بسیاری از گردشگران ومسافران می باشد بعلت واقع شدن در جاده طریق الرضا در تمامی فصل ها پذیرای مسافران می باشد   .خلاصه در فصل بهار و تابستان هرگاه به قدمگاه بروی صدای شر��ر اب و نسیم برخواسته از دامن طبیعت آرام و زمزمه برگ درختانش خستگی را از تن آدم در می کند.تا خود تفریحگاه جاده آسفالته است .پمپ بنزین سده وآسپاس خوراک ماشین هایتان را فراهم میکند تا شهر حدود ۵ دقیقه فاصله  دارد شهر سده واقع در جنوب ایران و شمال استان فارس می باشد.

این شهر همچنین مصیر حرکت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) نیز بوده است. که حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) واصحاب خویش بر سرچشمه ساری که هم اکنون درختانی چند صد ساله و سر به فلک کشیده دارد توقف کرده و مدتی در آنجا سکنی گزیده اند.

هم اکنون این سرچشمه سار یکی از قدمگاه های ایران به شمار می رود و روزانه پذیرای هموطنان ایرانی و گردشگران خارجی می باشد.

این تفرجگاه در ایام نوروزی و تعطیلات تابستانی پذیرای سیل عظیم گردشگران ایرانی وخارجی می باشد.

فاصله این شهر تا مرکز استان ۱۶۵ کیلومتر و با مرکز شهرستان یعنی اقلید ۷۵ کیلومتر می باشد.

جمعیت این شهر قالب بر ۷۵۰۰ نفر می باشد که مرکز بخش به حساب می آید وجمعیت کل بخش سده ۲۳۰۰۰ نفر می باشد.

تپه مهر علی

در دوران هخامنشی این شهر اصلی ترین راه ارتباطی بین پرسپولیس(تخت جمشید) و خلیج فارس به حساب می آمده و جشن های معروف سَده در این شهر برگزار می شده است که مرکز آن تلی به نام تل مهرعلی فارسی بوده است که قدمتی هفت هزار ساله دارد . این تل در کنار کوه گرشاسب و کنار رود خانه ای قرار دارد که امروزه این رودخانه پس از ساخت سد ملا صدرا به دریاچه ای تبدیل شده و این تل به زیر آب رفته است.

قبل از به زیر آب رفتن این تل گروهی باستان شناس این تل را مورد بررسی قرار دادند و پس از هفته ها کار اشیاء قیمتی و کهن فراوانی همچون سنگ زمرد (این سنگ تنها در نقاط خاصی از جهان کشف شده است) ، مهر های سنگی و… را از دل خاک این تل بیرون آوردند.

از زمان خلقت انسان تمدن ها و آبادی ها در کنار نهر های آبی و رودخانه ها بوده است . یکی از این تمدن های بسیار قدیمی در منتقه ای از شمال استان فارس به نام تپه مهرعلی فارس واقع در شهرستان اقلید بخش سده کنار رود خانه بند بهرام شاخه(سرچشمه )از رود کر در موقعیت جغرافیایی ۳۰درجه،۴۰دقیقه و ۱۲ثانیه عرض شمالی و ۵۲درجه،۴۶دقیقه و ۴ثانیه طول شرقی وارطفاع ۵۱۲ متر از سطح دریا واقع شده است .

در سال ۱۳۸۵ به علت آبگیری سد ملاصدرا و زیر آب رفتن این تپه کاوش های باستان شناس در مورد شناخت این تمدن بسیار قدیمی شروع شد .

در صورتی که هفت متر از این تل زیر آب بود از بلند ترین نقطه مرکزی آن به نام G12 به ابعاد ۲×۲ متر و گمانه پله ای در دامنه شرقی تپه به ابعاد ۲×۲۰ متر کاوش شروع شد اولین پرده ای که از تمدن تپه ی مهرعلی برداشته شد آثار پیش از تاریخ بود که نشان می داد مرئمان این منطقه صنعت نساجی داشته اند با مطالعات و تحقیقات انجام شده قدمت این تمدن به هزاره پنجم قبل از میلاد می رسد که مردمان آن دارای ساختار اقتصادی،اجتماعی و سیاسی پیچیده ای هستند.

قطعات و وسایل پیدا شده در این تپه عبارت اند از :

۱- سردوک ها (برای جمی کردن نخ ها )

۲- درفش استخوانی (برای دوخت دوز )

۳- قطعه های فرسوده از چوب های سقف خانه های آن زمان

۴- نمونه هایی از خشت های اولیه (مربوط به ۶۰۰۰ سال قبل )

۵- ساج (قطعه ای که روی اجاق یا آتش می گذاشتند برای پخت و پز نان )

۶- مهره های گلی (برای مدیریت اداری آن زمان که خود نشانگر تبادلات و صادرات آن تمدن می باشد و این مهر گلی را بر در انباری ها می زند و فقط صاحب مهر می توانست انبار را باز کند )

۷- ژتون دایره ای (که برای تبادلات و شمارش گوسفندان و غلات به کار می رفت )

۸- پیکر گاوی و گرازی که گوش راستش شکسته (نشانه اعتقاد و پرستش آنها است که پس از برآورده شدن حاجت عضوی از آن را می شکنند و نمای دیگر به جای آن قرار می دهند )

۹- کوره سفال پذی (که ساج سفالی برای پخت نان و کوزه سفالی برای مصارف صنعتی)

۱۰- کوزه سفالی ظریف(که قدمت آن به ۳۶۰۰تا۴۰۰۰سال قبل از میلاد می رسد )

حمام قدیمی شهر:

قدمت بالای صدسال می باشد که دارای ستونها وسرستونهای سنگی که از سنگهای کوه های اطراف ساخته شده است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه